Japanese-Milled 64gsm Notebook - B6 Slim (Dot Grid)
Regular price$10.00
/
GST included.
or make 4 interest-free payments of
$2.50 AUD
fortnightly with
More info
- Free worldwide shipping
Overview
Enclosed within a 270gsm matte cover, this side-stapled notebook is filled with fountain pen friendly Japanese-Milled paper.
Internally, it features 5mm dot-grid layout, making it a wonderful notebook to use for bullet journaling or note-taking. The 64gsm paper offers better non-ghosting traits.
Specifications
| Brand | Desk Bandit |
| Size/Dimensions | 107 x 182 mm 4.21 x 7.17 inches |
| Weight | 60g / 2.12 oz |
| No. of Pages | 64 pages |
| Paper Weight | 64 gsm |
| Type | 5mm Dot Grid Layout |
| Colour | Smoke-grey cover, white pages |
Shipping Information
Free standard shipping for domestic orders over A$79 &
international orders over A$300
See Shipping for more details
| Brand | Desk Bandit |
| Size/Dimensions | 10.7 x 18.2 cm |
| Product Weight | 60g |
| Layout | Dot Grid |
| Binding Style | Staple |
| Spacing | 5mm |
| No. of Pages | 64 pages |
| Colour | Grey |
Use collapsible tabs for more detailed information that will help customers make a purchasing decision.
Ex: Shipping and return policies, size guides, and other common questions.